Već duže od 48 sati u pritvoru
Policija Republike Srbije je u nedjelju 14. decembra odvela sedam državljana Bugarske i dva državljanina Rusije, inače Falun Gong praktikante, iz njihovog hostela u Beogradu i sljedećih 17 sati odbijala potvrditi da iste drži u pritvoru. Međutim, iz Bugarske ambasade u Beogradu je potvrđeno da se oni i dalje nalaze u pritvoru zapadno od grada.
Doputovali su u Srbiju 14. decembra povodom samita s Kinom, kako bi sudjelovali u miroljubivom apelu vezanom za poboljšanje stanje ljudskih prava u Kini i konkretno skrenuli pažnju na problem uzimanja organa od Falun Gong praktikanata u Kini.
Istog dana, 14. decembra, trima državljanima Hrvatske i Slovenije, koji su također praktikanti Falun Gonga, je na graničnom prelazu bio zabranjen ulazak u Srbiju, bez službenog obrazloženja. Upućena im je prijetnja da će, u slučaju da se ne vrate u Hrvatsku, protiv njih biti pokrenut prekršajni postupak.
Državljani Slovačke i Finske također u pritvoru
U ponedjeljak, 15. decembra, privedeni su i jedan državljanin Slovačke i državljanka Finske. Gđa. Lan Lihua je rođena u Kini, ali sada živi u Finskoj. Prije nego što je napustila Kinu i dobila status UN izbjeglice, bila je žrtva brutalnog progona u Kini zbog toga što prakticira Falun Gong.
Deportacija na aerodromu
Kasnije tog dana su na beogradski aerodrom pristigle još dvije osobe iz Finske koje su, nakon ispitivanja i premetačine njihovih osobnih stvari, deportirane iz Srbije bez službene dokumentacije s obrazloženjem.
Praktikanti iz drugih zemalja su se takođe planirali okupiti na miroljubivom apelu, međutim, otkazali su putovanja u zadnji trenutak zbog tako neprijateljske situacije u Republici Srbiji.
Dvije opcije pritvorenima
Saznajemo da su pritvorenima ponuđene dvije opcije:
1. Mogu potpisati izjavu da su došli učestvovati u protuzakonitim protestima, a potom će biti oslobođeni.
2. Ako ne potpišu tu izjavu, mogu biti zadržani u pritvoru (do 30 dana), a kasnije će biti deportirani kao kriminalci i stavljeni na crnu listu.
Važno je napomenuti da su sve osobe koje su namjeravale učestvovati u apelu uzorni građani koji poštuju zakon. Oni volonterski učestvuju u aktivnostima za podizanje svijesti o stanju ljudskih prava u Kini, prvenstveno zbog protuzakonitog progona Falun Gonga koji je započeo još 1999. godine.
Pokrenut pravni proces
Kako saznajemo advokatski ured Marković i partneri je započeo pravni proces povodom ovih događaja.
Evropski parlament je u svojoj rezoluciji od 11. decembra 2013. godine (potpun tekst rezolucije) osudio praksu vađenja organa u Kini: „Evropski parlament izražava svoju duboku zabrinutost zbog upornih i vjerodostojnih izvještaja o sistematskom oduzimanju organa od zatvorenika savjesti bez njihovog pristanka uz dopuštenje države u Narodnoj Republici Kini, uključujući od velikog broja praktikanata Falun Gonga zatvorenih zbog njihovih vjerskih uvjerenja, kao i od članova drugih vjerskih i etničkih manjinskih skupina.“
Uhapšeni zbog slobode govora
Svi ovi evropski građani su došli u Beograd želeći iskoristiti svoje pravo na slobodu govora i skrenuti pažnju na problem uzimanja organa od Falun Gong praktikanata u Kini, kao što se navodi u rezoluciji Evropskog parlamenta, ali su bili uhapšeni i uskraćena su im osnovna ljudska prava.
Praktikanti Falun Gonga iz raznih zemalja u Evropi pozivaju vlasti u Srbiji da odmah oslobode pritvorene nevine Falun Gong praktikante i da poštuju njihova osnovna ljudska prava i takođe pozivaju vlade Evropskih zemalja učesnica u samitu i međunarodnu zajednicu da očuvaju temeljne vrijednosti ljudskih prava.
Kontakt za dodatne informacije:
Dejan Marković, Email: skile@sbb.rs, Tel: +381-62-1122784